rzede wszystkim zdrowia. Nieleczone zęby mogą niestety powodować bardzo poważne komplikacje zdrowotne włączając w to nawet śmierć pacjenta! O czym więc musimy pamiętać jeśli chcemy cieszyć się zdrowym uśmiechem przez wiele lat? Przede wszystkim należy regularnie odwiedzać stomatologa. Pamiętajmy, że dentysta nie jest naszym wrogiem tylko przyjacielem i na prawdę nie warto jest się go bać. Oczywiście rzadko kiedy sam proces leczenia można zaliczyć do przyjemnych jednak dzięki rozwojowi współczesnej techniki przebiega ono coraz mniej boleśnie. Jasno należy zatem podkreślić, że stomatologia bardzo mocno korzysta ze ze skoku cywilizacyjnego, którego jesteśmy w ostatnich latach świadkami. Aby dodatkowo zminimalizować obawy przed wizytą stomatologiczną warto także wybierać lekarzy do których mamy zaufanie. Z pewnością dużo łatwiej jest się poddać leczeniu u kogoś kogo po prostu dobrze znamy. Dobrze jest również, jeśli wybrany przez nas specjalista posiada także wiedzę na temat tak zwanego leczenia kanałowego. Endodoncja bo tak się nazywa ten proces w fachowym języku jest stosowana obecnie coraz częściej i jak pokazuje życiowa praktyka niejednokrotnie jest swoista ostatnią deską ratunku dla naszego zęba. Na sam koniec warto dodać, że przy wybieraniu stomatologa nie kierujmy się wyłącznie ceną, gdyż najważniejsza jest odpowiednia jakość leczenia.
Endodoncja dotyczy chorób miazgi i tkanek
O zęby trzeba dbać i każdy z nas to wie. Podstawy higieny jamy ustnej wpajane są już małym dzieciom, które już od przedszkola potrafią poprawnie szczotkować swoje zęby. Na rynku dostępne są coraz to nowsze i bardziej precyzyjne modele szczoteczek do zębów, które pomagają utrzymać higienę jamy ustnej.
Jednak mimo starań lekarza od zębów musi odwiedzać każdy. Regularne wizyty kontrolne to najlepszy pomysł. Lekarz dentysta sprawdzi stan jamy ustnej i zębów, może wykonać lakowanie, lakierowanie lub piaskowanie w ramach potrzeby. Dodatkowo stomatolog uratuje nas przy próchnicy, złamanym zębie czy krzywo rosnącej ósemce.
Stomatologia zajmuje się zdrowiem naszych zębów i pięknym wyglądem uśmiechu. Nie jest to łatwe zajęcie, ponieważ aby zostać lekarzem stomatologiem należy ukończyć trudne, pięcioletnie studia na uniwersytecie medycznym. Na dodatek jest to zawód, w którym ważna jest ergonomia pracy, ponieważ plecy bardzo są nadwyrężone.
Endodoncja natomiast jest dział stomatologii, której najbardziej znanym elementem jest leczenie kanałowe. Endodoncja dotyczy chorób miazgi i tkanek okolowierzchniowych. Wykonywana jest za pomocą naprawdę małych narzędzi penetrujących, dzięki czemu jest bardzo precyzyjna. Na jednej wizycie lekarz dentysta musi uzyskać dobry dostęp do kanału zęba, opracować go mechanicznie i chemicznie, a także dobrze zabezpieczyć. Już wiesz, że tajemniczo brzmiącą endodoncja to jeden z najbardziej popularnych i najbardziej skutecznych sposobów leczenia miazgi chorego zęba.
W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych przysłowiową
Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym pozwalają na wczesne wykrycie zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej i tym samym na skrócenie czasu leczenia. Ci, którzy uciekają przed dentystą, a nie jest to wcale zjawisko rzadkie, powinni pamiętać, że nieleczona postępująca próchnica jest nieodwracalna.
W przypadku zaawansowanych zmian chorobowych przysłowiową ostatnią deską ratunku i szansą na uratowanie zęba pozostaje leczenie kanałowe, nazywane również endodontycznym. Dentysta zastosuje się je w przypadku zaawansowanych ubytków próchniczych, martwicy zęba lub jego złamania. Należy ono do najbardziej nielubianych zabiegów, chociaż w ostatnich czasach stomatologia dokonała ogromnego postępu, również pod kątem redukcji dolegliwości bólowych podczas zabiegu.
Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że coraz więcej gabinetów stomatologicznych przeprowadza procedurę leczenia kanałowego przy użyciu mikroskopów. Pozwala to dentyście dokładnie przyjrzeć się wnętrzu zęba i ułatwia oczyszczenie kanałów zębowych, a tym samym skraca czas leczenia. Warto wspomnieć, że to właśnie niedokładne oczyszczenie kanału zębowego jest jedną z najczęstszych przyczyn powikłań pozabiegowych i w skrajnych wypadkach doprowadzić może do utraty zęba.
Jedynym minusem tej nowoczesnej procedury jest niestety jej koszt, ale ten zależy od kilku czynników, takich jak na przykład ilość kanałów zębowych. Endodoncja niejednokrotnie ratuje ząb i uśmiech, jakkolwiek zawsze należy mieć na uwadze, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.